Jak wybrać dobrego pośrednika?

Znalezienie odpowiedniego mieszkania do najmu nie jest zajęciem łatwym. Najemcy najczęściej zwracają uwagę na lokalizację, cenę oraz wyposażenie mieszkania. Niewątpliwie są to ważne kryteria, ale na pewno nie można tylko na nich się skoncentrować. Przy najmie mieszkania są o wiele ważniejsze sprawy, którymi trzeba się koniecznie zająć.

O tym, czy w konsekwencji będziemy zadowoleni z dokonanego wyboru mieszkania, będą decydować elementy, których przy wyborze swojego wymarzonego mieszkania nie wzięliśmy pod uwagę. Częstym problemem najemców jest zbyt lakoniczna umowa najmu lub umowa zawierająca błędy merytoryczne. Wynajmując pośrednika zwróć uwagę czy on potrafi reprezentować Twoje interesy. Najprościej jest spytać, czy pośrednik spisze dla Ciebie umowę, czy tylko wręczy Ci wzorcowy formularz do wypełnienia (niestety jest to bardzo częsta praktyka). Takie gotowce nie zagwarantują Ci właściwej ochrony. Spytaj także jakie Twoje interesy będą chronione w umowie. Czy pośrednik zagwarantuje Ci zwrot kaucji po zakończonej umowie? O innych istotnych interesach najemcy nie będę tu pisał, bo to już jest wiedza, z której żyją pośrednicy.

Wraz z umową najmu, należy sporządzić protokół przekazania mieszkania. Dobry pośrednik zapewni Ci profesjonalny protokół zdawczo-odbiorczy podczas podpisywania umowy najmu oraz podczas zakończenia umowy. Bardzo często pośrednicy nie zapewniają spisania protokołu na koniec obowiązywania umowy. Upewnij się czy Twój pośrednik, zobowiązuje się do takiej usługi. Co kryje się pod słowem “profesjonalny” nie będę rozwijał w tym artykule, bo jest to wiedza z której żyją pośrednicy :). Sposób sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego jest tak samo ważny, jak zawarcie dobrej umowy najmu. To od niego będą zależeć Twoje zobowiązania wynikające z roszczeń właściciela co do stanu technicznego mieszkania i wyposażenia oraz wynikające z rozliczenia mediów. Dopilnuj, aby pośrednik wziął na siebie odpowiedzialność za sporządzenie protokołów.

Przy wyborze pośrednika należy zwrócić uwagę, czy jest to osoba, która specjalizuje się w danej dziedzinie. Zupełnie inne kompetencje są potrzebne przy sprzedaży mieszkań czy domów, zupełnie inne przy sprzedaży gruntów rolnych, lub nieruchomości komercyjnych. Tak samo innych kompetencji oczekuje się od pośrednika specjalizującego się w najmie mieszkań. Wybierz specjalistę, a dostaniesz lepszą usługę za taką samą opłatę.

Wybór dobrego pośrednika jest trudnym zadaniem. Możesz jednak zweryfikować taką osobę zadając proste pytania. Spytaj, czy pośrednik wcześniej wynajmował już dane mieszkanie? Jakie stosunki były pomiędzy najemcą i właścicielem? (niektórzy właściciele mają bardzo trudny charakter). Jak długo trwał poprzedni najem? (odpowiedź może dać dużo do myślenia). Czy właściciel robił problemy ze zwrotem kaucji? Jeśli pośrednik posiada w swojej ofercie tylko przypadkowe mieszkania i do tego jeszcze nie zweryfikowane (np. nie sprawdzone prawo własności, brak telefonu do poprzedniego najemcy, brak szczegółowych informacji o opłatach eksploatacyjnych), to bym się głęboko zastanawiał nad wyborem takiego pośrednika.

Dobry pośrednik nie zostawi Ciebie z problemem, jeśli taki pojawi się w trakcie najmu. Sprawdź w jaki sposób pośrednik będzie Ci pomagał w razie kłopotów w trakcie najmu. Niektórzy pośrednicy oferują gwarancję, ponownego znalezienia mieszkania w cenie zapłaconej prowizji. Czy taka oferta na pewno jest dla Ciebie dobra? Jak będzie wyglądało ponowne znalezienie oferty? Czy nie usłyszysz: “Mogę zaproponować tylko takie oferty, jakie są w tej chwili na rynku”?

Coraz częściej pośrednicy zamieszczają adnotacje, których nie będę komentował, pozostawiając ocenę czytelnikowi. Oto przykład takiego zapisu: “Szanowni Państwo, zawsze dążymy do tego, aby informacje o proponowanych przez nas ofertach były jak najbardziej dokładne i aktualne. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż uzyskujemy je od osób trzecich, wobec czego należy traktować je orientacyjnie i nie stanowią one oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.”.

Najważniejszą rzecz zostawiłem na sam koniec. Nim podejmiesz współpracę z pośrednikiem przeczytaj uważnie zapisy umowy pośrednictwa. Szczególną uwagę zwróć na zapisy, w których pośrednik zobowiązuje się, do wykonania konkretnych czynności. Jeśli w umowie nie znajdziesz tych elementów o których była mowa w artykule nie podejmuj współpracy. Nie ufaj zapewnieniom słownym, jeśli wolą pośrednika byłby taki zakres czynności pośrednictwa, jak to oświadcza, to zawarłby to w zapisach umowy. Każdy pośrednik ma obowiązek zawarcia polisy OC. Gdyby się zdarzyła taka okoliczność, która powoduje odpowiedzialność pośrednika (czyli to, co jest zapisane w umowie) będziesz mógł otrzymać odszkodowanie z polisy OC. Zapewnienia słowne nie spowodują odpowiedzialności pośrednika.

Postępuj zgodnie ze starym przysłowiem “nie wszystko złoto co się świeci”. Przy wyborze pośrednika oraz mieszkania do wynajęcia nie kieruj się tylko atrakcyjną ceną, lecz przeanalizuj wszystkie argumenty za i przeciw danej oferty.

Podobne artykuły dla najemcy

Uwaga na oszustów, czyli jak nie dać się nabić w butelkę!
Co zrobić gdy właściciel nie chce zwrócić kaucji?
Jak wybrać dobrego pośrednika.
Copyright © 2012 Seweryn Bereźnicki
Powered by w-chmurze.com