Jakie są perspektywy na rynku wynajmu.

Badania przeprowadzone w 2011 roku przez ekspertów firmy doradczej Deloitte, w dwunastu Europejskich krajach, wskazują że w Polsce przypada najmniej mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. W naszym kraju jest ich 351, co stawia nas na samym końcu badanych krajów. Najwięcej mieszkań jest w Hiszpani, gdzie na 1000 mieszkańców przypada 559 lokali.

Ceny zakupu mieszkań w Polsce są w relacji do zarobków na porównywalnym poziomie jak w innych krajach europejskich. Analizowano przeciętne 70 metrowe mieszkanie. W większości krajów na zakup mieszkania potrzeba 6-9 rocznych pensji. W Polsce 8,5 rocznych pensji.

Wieloletnie opóźnienia w polskim budownictwie, trudności w uzyskaniu kredytowania oraz nowa ustawa developerska najprawdopodobniej przyczynią się do stagnacji na rynku budownictwa mieszkaniowego. Osoby wchodzące w dorosłe życie należą obecnie do wyżu demograficznego, kreującego popyt na mieszkania. Brak możliwości zakupu będzie się przekładać na popyt w wynajmie mieszkań. Za wzrostem popytu przemawia również fakt małej ilości mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, oraz tendencje panujące w europie zachodniej. W wielu krajach stosunek osób wynajmujących do mieszkających we własnych mieszkaniach ma się jak 50/50.

W krótkookresowym terminie będziemy jednak obserwować duże zwiększenie się podaży mieszkań do wynajęcia. Spowodowane jest to głównie spadkiem popytu na zakup mieszkań na rynku wtórnym. Właściciele, którzy mieli zamiar sprzedać mieszkanie, a nie mogąc tego uczynić, skierowali mieszkania do wynajmu. Także niektórzy deweloperzy podjęli decyzje o wynajmie nowych mieszkań. Na domiar złego mamy jeszcze spadek miejsc pracy oraz wchodzimy w niż demograficzny dotyczący znacznej grupy najemców (studenci).

Podobne poradniki dla właściciela nieruchomości

Wynajem. Ciężki kawałek chleba.
Pułapki w umowach najmu.
Kompleksowa obsługa wynajmu.
Gwarancja wysokiej jakości. Odbyte szkolenia.
Jakie są perspektywy na rynku wynajmu.
Jakie dokumenty należy przynieść do pośrednika? Oddanie w najem nieruchomości.
Jakie dokumenty należy przynieść do pośrednika? Sprzedaż nieruchomości.
Copyright © 2012 Seweryn Bereźnicki
Powered by w-chmurze.com