Uwaga na oszustów, czyli jak nie dać się nabić w butelkę!

Na rynku wynajmu mieszkań, tak samo jak w innych dziedzinach życia, pojawiają się nieuczciwe osoby, które chcą łatwo zdobyć Twoje ciężko zarobione pieniądze. W swojej 20-letniej praktyce spotkałem się z różnymi sytuacjami, w których znaleźli się najemcy. Nie są to sprawy przyjemne, ani łatwe do samodzielnego uniknięcia. Warto jednak zdać sobie sprawę z grożących niebezpieczeństw, tak aby przynajmniej próbować ich uniknąć.

Uważaj na oszustów! W okresach szczytu wynajmu, jak grzyby po deszczu, wyrastają chętni na pozyskanie łatwych pieniędzy. Mechanizm jest prosty. Oszust szuka jako najemca, atrakcyjnego mieszkania. Po jego wynajęciu zaczyna je ogłaszać jako właściciel. Oferowana cena jest bardzo niska - znacznie poniżej ceny rynkowej. Niską cenę najczęściej tłumaczy pilnym wyjazdem za granicę lub podobnymi banialukami. Skuszeni okazją, kolejni najemcy wpłacają kaucję oraz opłatę za pierwszy miesiąc najmu. Oszust zawiera wiele takich umów. Z pokaźną kwotą przenosi się do następnego miasta, gdzie ponownie realizuje swój proceder. Jak tego uniknąć? Najpewniejszą metodą jest skorzystanie z usług dobrego pośrednika. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami mają doświadczenie, niezbędną wiedzę, a także obowiązek sprawdzenia, czy osoba wynajmująca jest uprawniona do dysponowania lokalem na wynajem. Dobry pośrednik zna doskonale właścicieli oraz wielokrotnie pośredniczy w wynajmie tych samych mieszkań. W przypadku gdyby pośrednik popełnił błąd, będzie odpowiadać ze swojej polisy OC przed najemcą. Można także samodzielnie sprawdzić wynajmującego, lecz proszę pamiętać, że obecnie jest bardzo dużo osób zadłużonych, gdzie komornicy prowadzą egzekucję z nieruchomości, bądź ktoś jest współwłaścicielem, a nie ma odpowiednich umocowań do dyspozycji mieszkaniem na wynajem, bądź w mieszkaniu są zameldowane inne osoby i możemy mieć niechcianych współlokatorów, bądź rozwodzący się małżonkowie robią sobie na złość, bądź …

Dość często zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do zawarcia umów ustnych pomiędzy właścicielem mieszkania a najemcą. Na poczet zaliczki na najem mieszkania najemca wpłaca właścicielowi umówioną sumę pieniędzy. W dniu w którym ma się rozpocząć najem przyjeżdża ze swoim ekwipunkiem, a tu okazuje się, że właściciel wynajął mieszkanie innej osobie, która zaoferowała wyższą kwotę najmu. Jak tego uniknąć? Nigdy nie zawieraj umowy najmu w formie ustnej. Pamiętaj, że jeśli nawet znajdziesz sobie mieszkanie samodzielnie, zawsze możesz zwrócić się do pośrednika lub radcy prawnego o pomoc w zawarciu umowy. Najlepiej jednak skorzystać ze sprawdzonych ofert znajdujących się u dobrego pośrednika.

Podobne artykuły dla najemcy

Uwaga na oszustów, czyli jak nie dać się nabić w butelkę!
Co zrobić gdy właściciel nie chce zwrócić kaucji?
Jak wybrać dobrego pośrednika.
Copyright © 2012 Seweryn Bereźnicki
Powered by w-chmurze.com