Co zrobić gdy właściciel nie chce zwrócić kaucji?

Kaucja jest najpowszechniej stosowanym zabezpieczeniem w umowach najmu mieszkań. Właściciel ma prawo żądać kaucji w maksymalnej wysokości 12-to krotności jednomiesięcznego czynszu. Najczęstszą jednak praktyką jest pobieranie kaucji w wysokości jednomiesięcznej opłaty za mieszkanie.

Kaucja zabezpiecza ewentualne roszczenia powstałe w wyniku strat wynikających ze zniszczeń w wyposażeniu mieszkania. Przy czym, najemca nie ponosi odpowiedzialności za normalne zużycie rzeczy. W celu uniknięcia konfliktów pomiędzy właścicielem, a najemcą należy przy zasiedleniu mieszkania sporządzić profesjonalny protokół zdawczo-odbiorczy. Taki protokół warto wzbogacić o dokumentację fotograficzną. Tak, przygotowany protokół będzie podstawą do ochrony kaucji przed zaborczością właściciela.

Właściciel, chcąc zatrzymać część lub całość kaucji musi przedstawić w formie pisemnej wyszczególnienie zniszczeń wraz z wyceną, które wg jego oceny przekraczają zwykłe zużycie rzeczy. Jeżeli właściciel odmawia zwrotu kaucji oraz przedstawienia swoich roszczeń w formie pisemnej najlepiej zwrócić się do kancelarii windykacyjnej. Bardzo ciekawą ofertę windykacyjną ma Kancelaria Doradztwa Prawnego B&Ż, przy windykacji kaucji nie będziesz musiał wnosić żadnych opłat, aby rozpocząć windykację. Zapoznaj się z ofertą Windykacja RENTAL.

Podobne artykuły dla najemcy

Uwaga na oszustów, czyli jak nie dać się nabić w butelkę!
Co zrobić gdy właściciel nie chce zwrócić kaucji?
Jak wybrać dobrego pośrednika.
Copyright © 2012 Seweryn Bereźnicki
Powered by w-chmurze.com