Wynajem. Ciężki kawałek chleba.

Niejednemu wydaje się, że wynajem mieszkania to najłatwiejszy zarobek. Nic bardziej mylnego. Właściciel mieszkania musi borykać się z wieloma problemami, a także czyha na niego wiele niebezpieczeństw.

Najczęstszym problemem przy wynajmie są nierzetelni najemcy, którzy nie wnoszą regularnie opłat za mieszkanie. Często właściciel powierza opłacanie rachunków i opłat eksploatacyjnych najemcom. Lokatorzy “chcąc zaoszczędzić” nie opłacają ich, zadłużając mieszkanie. Efektem takiego działania jest odcięcie gazu, energii elektrycznej przez dostawców oraz złożenie pozwu o zapłatę. Bardzo często dostawcy wpisują właściciela mieszkania do Rejestru Dłużników, co bardzo utrudnia uzyskanie kredytu, a nawet zwyczajny zakup telefonu komórkowego. Tymczasem sprytni najemcy odmawiają opuszczenia lokalu, powołując się na ustawę o ochronie praw lokatorów.

Zdarzają się najemcy, którzy swym hałaśliwym zachowaniem utrudniają zamieszkiwanie innym lokatorom budynku. Pojawiają się wtedy problemu z policją, administratorem budynku, a także sąsiadami. Właściwy dobór najemców, znacznie ogranicza takie ryzyko.

Niemal każdy najem kończy się nieporozumieniami związanymi ze stanem technicznym mieszkania oraz jego wyposażenia. Właściciele nie mają najczęściej wiedzy, w jaki sposób zastosować działania prewencyjne, takie aby otrzymać lokal w stanie niepogorszonym.

Wielu właścicieli mieszkań na wynajem niestety nie myśli o tym, by przed podpisaniem umowy najmu zabezpieczyć swoje dochody, oraz sporządzić należyty, szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy. Takie zaniechania bardzo często skutkują nie tylko wspomnianym już zadłużeniem lokalu, ale też niszczeniem mieszkania i znikaniem elementów wyposażenia.

Przeważająca większość wynajmujących to osoby traktujące wynajem jako dodatkowy zarobek. Osoby takie często pracują na cały etat i nie mają czasu na należyte zajęcie się sprawami związanymi z wynajmem mieszkania. W takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na profesjonalną pomoc pośrednika w obrocie nieruchomościami, który dopilnuje wszelkich formalności i sprawi, że taka forma czerpania zysku z nieruchomości stanie się bezpieczna i dochodowa dla właściciela lokalu. Nasze biuro pracuje w taki sposób, że całkowicie odciąża właściciela od wszelkich obowiązków. Wynajem mieszkania staje się równorzędny lokacie bankowej.

Podobne poradniki dla właściciela nieruchomości

Wynajem. Ciężki kawałek chleba.
Pułapki w umowach najmu.
Kompleksowa obsługa wynajmu.
Gwarancja wysokiej jakości. Odbyte szkolenia.
Jakie są perspektywy na rynku wynajmu.
Jakie dokumenty należy przynieść do pośrednika? Oddanie w najem nieruchomości.
Jakie dokumenty należy przynieść do pośrednika? Sprzedaż nieruchomości.
Copyright © 2012 Seweryn Bereźnicki
Powered by w-chmurze.com